
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Load Regulation | 2 mV |
| Line Regulation | 1.5 mV |
| Output Voltage | 1.5 V to 20 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$6.88256
Ext.Price$6.88256
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.88256 | $6.88256 |
| 10 | $5.38787 | $53.87870 |
| 25 | $5.01406 | $125.35150 |
| 50 | $4.80421 | $240.21050 |
| 100 | $4.60317 | $460.31700 |
| 300 | $4.37392 | $1312.17600 |
| 500 | $4.28913 | $2144.56500 |
| 1000 | $4.19195 | $4191.95000 |
